Organik Saç Nakli Nasıl Yapılır? Organik Saç Ekimi Faydaları Nelerdir?

Organik saç nakli hastanın kendi yağ dokusu ve kök hücreleriyle zenginleştirilmiş bir karışımın kafa derisi üzerinde saç dökülmesi olan bölgeye enjekte edilmesiyle uygulanan bir yöntemdir. Saç naklinin gerçekleştirileceği alıcı bölge bu kök hücre enjeksiyonu sayesinde yeniden canlılık kazanır ve nakledilen greftlerin hayatta kalma yetisi ciddi oranda artar. Bunun yanı sıra, saç nakli yapılacak bölgenin yüzey alanı da artar ve konvansiyonel saç nakli yöntemlerinde kullanılan kimyasal maddelerle yapılan enjeksiyonların saç foliküllerine verdiği zarar ortadan kaldırılmış olur.

 

Organik saç nakli yöntemi bu alanda ciddi gelişimlere önayak olmuştur. Konvansiyonel saç nakli yöntemlerinde nakil yapılacak alanın nakil işlemine uygun olmaması gibi sorunlarla karşılaşılabilirken, organik saç nakli yönteminde işlemin başarı ve kalite seviyesinde ciddi bir artış olmuştur. Eski tip saç nakli yöntemlerinde işlemin ana odak noktası donör bölgeden sağlıklı saç folikülleri elde etmektir. Bu foliküllerden üretilen greftler kafa derisindeki saçsız bölgelere nakledilir. Ne var ki kafa derisi üzerindeki kelleşmiş alanlarda yağ oranı daha azdır ve bu nedenle bu bölgelerde sağlıklı bir saç üretimi olmaz. Dikkatli bakıldığında bu bölgelerdeki derinin daha ince olduğu görülebilir. Buraya yapılan nakillerde, gayet sağlıklı foliküller nakledilse dahi, başarı oranı daha az olur.

 

Saç dökülmesinden mustarip kişilerde zaten normalden az sayıda olan sağlıklı foliküller nakil işleminden sonra kaybedilebilmektedir. Bununla birlikte, nakil işlemi öncesinde cerrahın işinin kolaylaşması için kafa derisine enjekte edilen kimyasal maddelerin sağlıklı saç foliküllerine zarar verdiği de düşünülmektedir.

 

 

Organik saç naklinin esas faydası da işte bu aşamada kendini gösterir. Hastanın kendi yağ dokusunda elde edilen kök hücre destekli karışımın enjekte edilmesi saç nakli işlemini kolaylaştırdığı gibi, saçsız bölgedeki kafa derisinin de daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlar.

 

 

Bu yöntemde hastanın yağ dokusundaki sıvı alınıp kök hücrelerle bir araya getirilerek bir karışım elde edilir ve bu karışım nakil yapılacak alana enjekte edilir. Böylece nakil yapılacak alan şişer ve kabarır, dolayısıyla nakil işlemi için daha konforlu bir çalışma alanı oluşturur. Sonrasında donör bölgeden alınan saç folikülleri saç nakli uzmanı tarafından alıcı bölgeye kolayca nakledilir.

 

 

Organik saç nakli yönteminin hastaya sunduğu avantajlar arasında nakil yapılacak alanın daha verimli ve randımanlı bir şekilde kullanılabilmesi, saç nakli işlemini daha kolay bir hale getirmesi, kimyasal madde kullanılmadan gerçekleştirilmesi, nakledilmiş saç folikülleri için sağlıklı ve besin kaynağı bakımından zengin bir gelişim alanı sunması, oldukça yüksek bir başarı oranına olanak tanıması gibi özellikleri sayabiliriz.

 

 

Organik saç nakli yönteminin en temel dezavantajı ise diğer saç nakli prosedürlerine kıyasla daha uzman ve kalabalık bir ekip gerektiren, daha maliyetli ve dolayısıyla daha pahalı bir işlem olmasıdır. Nakil yapılan ve yağ dokusunun alınacağı bölgelerde enfeksiyon riskinin olması da diğer bir dezavantaj olarak ifade edilebilir. Bir diğer dezavantaj ise bazı hastaların çeşitli sağlık sorunları nedeniyle yağ dokusu alımına uygun olmayabilmesidir.