Fue Saç Ekimi Yöntemi Nedir? Nasıl Nakli Yapılır?

FUE, İngilizce “Folicular Unit Extraction” (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu/Alımı” teriminin kısaltmasıdır. Foliküler ünitelerin, yani içinde bir ila dört adet saç teli barındıran saç foliküllerinin anatomik olarak doğrudan yerlerinden alınması ile gerçekleştirilen saç nakli tekniğidir. FUE yönteminde foliküler üniteler başın arka tarafındaki saçlı bölgeden bu iş için özel olarak tasarlanmış ekstraksiyon iğneleri vasıtasıyla tek tek alınır. Bu kanüllü iğneler saçın veya saçların üzerine, saç telinin çıkış açısına göre verevine bastırılır. Bu keskin uçlu ekstraksiyon iğneleri küçük ama sert hamlelerle üst deriye, kimi zaman ise alt derinin üst veya orta katmanına kadar batırılır. İşlemin ikinci aşamasında, hâlâ deri içerisinde olan foliküller ekstraksiyon pensetleri yardımıyla deri dokusu içerisinden alınır. Bu üniteler alıcı bölgeye nakledilene kadar steril bir serum fizyolojik içinde tutulur. Alım esnasında açılan mikro ölçekteki yaralar çok küçük oldukları için birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşirler ve geriye hiçbir yara izi kalmaz. Bu teknik folikülleri sağlam bir şekilde tek tek alabilmeyi mümkün kıldığı gibi, işlem sonrasında geride gözle görülür hiçbir yara izi bırakmaz.

 

Bu teknik doğru bir şekilde uygulandığı takdirde kafa derisi üzerinde sadece çok küçük bir travmaya neden olur ve bu sayede işlem sonrasında yaşanabilecek şok saç dökülmelerinin veya seyrelmelerin önüne geçer. En önemli özelliği ise donör bölgeden tam istenen sayıda greft alımını mümkün kılması ve nakil işleminden sonra saç dökülmesi devam eden hastalarda ilerleyen zamanlarda tekrar edilebilmesidir.

 

FUE yönteminin diğer bir önemli avantajı da deriye zarar vermeden gerçekleştirildiği için sadece kafa derisi üzerinde değil, vücudun diğer bölgeleri üzerinde çalışabilmeyi de mümkün kılmasıdır. Bu sayede hastanın donör bölgesi yalnızca ense kısmı değil, sakalları ve diğer vücut kıllarını da kapsayan çok geniş bir alan olur. Kıl yapısı izin verdiği sürece göğüs, bacak ve koltuk altı kılları donör saç olarak kullanılabilir.

 

FUE tekniğiyle gerçekleştirilen saç nakli üç aşamadan oluşur:

1. Aşama: 1 saat sürer. Hastanın saçı 0.3mm uzunluğunda tıraş edilir ve kafa derisine lokal anestezi uygulanır. Kafa derisinin hangi bölümünden alım yapılacağına karar verilir. Bu bölge çoğu zaman ense bölgesidir.

 

2. Aşama: Yaklaşık 3 saat sürer. Saç folikülleri (greftler) donör bölgesinden 0.8mm’lik panç yardımıyla tek tek alınır. Bu greftler arasındaki tek saçlı foliküler ünitelerden elde edilen saçlar doğal bir görünüm elde etmek amacıyla ön saç çizgisine nakledilecektir. 2 veya 3 saçlı foliküller ise 1mm’lik pançla alınır ve tek saçlı foliküllerin naklinden sonra daha yoğun bir görünüm elde etmek istenen bölgelere nakledilmek üzere ayrılır.

 

3. Aşama: Bu aşama da yaklaşık 3 saat sürer. Gövde çaplarına ve uzunluklarına göre gruplara ayrılan greftler daha önceden açılmış olan kanallara yerleştirilir. Bu işlemin de tamamlanmasıyla birlikte saç nakli sona erer.

 

FUE saç nakli sonrasında genellikle hekim tarafından herhangi bir bakım veya muayene yapılmasına gerek yoktur. Özel bir şikâyet veya komplikasyon olmadığı sürece hasta işlem sonrası bakımını kendi başına kolayca yapabilir. Çoğu zaman işlem sonrasında bir ağrı veya acı olması beklenmez. Bazı hastalarda işlemden üç veya dört gün sonra kaşıntı veya karıncalanma hissi olabilir ve bu gayet normaldir. Hasta işlemden sonra en az bir hafta boyunca yara izi jeli kullanmalıdır. Ayrıca işlem yapılan bölge bir hafta boyunca günde 8-10 kez ılık suyla dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır. Açılan kanallarda oluşan kabuklar genellikle nakil işleminden 10 ila 13 gün sonra dökülmeye başlar.

 

FUE tekniğinin avantajları arasında tam olarak gerekli sayıda greftin ve bu greftlerin hangi bölgelerde kullanılacağının işlemden önce belirlenebilmesi, bu sayede greft kaybı olmadan optimum tedavinin gerçekleştirilebilmesi, dokulara minimum zarar veren bir teknik olduğu için işlemin her yaştaki hastada zaman içerisinde birden fazla kez tekrar edilebilmesi, işlem sonrasında herhangi bir yara izi kalmaması ve bu sayede hastanın saçlarını istediği gibi kısa veya uzun kestirebilmesi gibi özellikleri sayabiliriz.

 

FUE tekniğinin dezavantajları ise saç foliküllerinin tek tek alımının çok zahmetli ve uzun süren bir işlem olması, bunun gerektirdiği yüksek maliyet yüzünden fiyatının görece yüksek olması, işlemin gerçekleştirilebilmesi için saçların tamamen tıraş edilmesinin gerekmesidir.