Dhi Saç Ekimi Yöntemi Nedir? Nasıl Yapılır? Dhi Saç Nakli

DHI İngilizce Direct Hair Implant teriminin kısaltmasıdır ve “Doğrudan Saç Nakli” anlamına gelir. DHI tekniğinin temeli 1970’li yılların başında Yunan hekim Konstantinos Giutis tarafından atılmış, tekniğin plastik cerrahi alanında uygulanmasına yönelik çalışmalar ise 2000’li yıllarda başlamıştır.

 

DHI yöntemi FUE saç nakli tekniğinin bir türevidir. Bu teknikte saç folikülleri donör bölgeden mikromotorlar yardımıyla veya manuel olarak toplandıktan sonra alıcı bölgeye nakledilir. Bu yöntemi diğerlerinden ayıran en önemli özellik nakil işleminde “Choi Pen” adı verilen özel bir kalem kullanılmasıdır. Bu cihazın kullanılması nedeniyle tekniği “Choi yöntemiyle saç nakli” olarak adlandıranlar da vardır.

 

DHI yönteminin en büyük avantajı saçları tıraş etmeden nakil yapılabilmesini mümkün kılmasıdır. Bu özelliği sayesinde DHI özellikle kadın hastalar tarafından tercih edilen yöntem olmaktadır.

 

Bu yöntemde, nakil adayının yönteme özgü gereklilikleri karşılayacağına kanaat getirilse, hastayla doktor öncelikle ortak olarak nakil işleminin hangi gün yapılacağına karar verirler. İşlem günü hastanın yalnızca donör bölgesi (genellikle ense kısmı) tıraş edilir ve bir, iki, üç veya dört saçlı foliküller halindeki greftler mikromotor yardımıyla veya manuel olarak toplanmaya başlanır. Toplanan foliküller vakit geçirmeden alıcı bölgeye nakledilir. Bu aşamada Choi devreye girer. DHI yöntemini diğer saç nakli yöntemlerinden ayıran en önemli özellik işte bu Choi sayesinde kanal açma ve greft yerleştirme işlemlerinin aynı anda yapılabilmesidir. Choi’nin ucunun nakil yapılacak alıcı alana girmesi ile birlikte kanal açılır ve aynı anda saç folikülü açılan kanala yerleştirilir. Böylece nakil işlemi tamamlanmış olur.

 

DHI tekniği diğer nakil teknikleriyle karşılaştırıldığında daha sık bir saç nakline olanak tanır. Bu sayede daha doğal görünümlü ve gür saçlar elde edilir. Bunun yanı sıra ön saç çizgisindeki simetrinin oluşturulmasını da kolaylaştırır ki bu saç nakli işlemi için çok önemli bir avantajdır çünkü Choi sayesinde saçları orijinal çıkış açılarına göre nakletmek ve kanalları doğru açıyla açmak mümkündür.

 

DHI yöntemi FUT ve FUE tekniklerine kıyasla daha meşakkatlidir. Saç foliküllerinin hiç beklemeden nakledilmesi gerektiği için nakil ekibi altı kişiden oluşmalıdır. Ayrıca Choi nakil cihazı da diğer nakil tekniklerinde kullanılan cihazlardan daha pahalıdır. Bu iki nedenden ötürü DHI yönteminin fiyatı diğer yöntemlere göre biraz daha fazladır.

 

DHI tekniğinin avantajları arasında nakil yapılacak alanın tıraş edilmesine gerek olmadığı için özellikle kadınlar için ideal olması, saçların tıraş edilmemesine rağmen nakil alanı civarındaki saçların ve dokunun zarar görmemesi, greftlerin nakil öncesinde dışarda beklememesi ve bu nedenle greft kaybının görece az olması, Choi kalemi tam folikül çapında kanallar açtığı için neredeyse hiç kanama olmaması, nakil boyunca herhangi bir kesi veya dikiş işleminin olmaması, daha sık bir saç naklini mümkün kıldığı için daha doğal bir görünüm sağlaması, işlem esnasında minimum zarar verildiği için iyileşme süresinin çok kısa olması, kanal açma ve nakil işlemi aynı anda yapılabildiği için tüm sürecin çok kısa bir süre içinde tamamlanabilmesi, nakil sonucunda hiçbir yara izi kalmaması, ön saç çizgisinde mükemmel bir simetriye olanak tanıması gibi özellikleri sayabiliriz.

 

DHI tekniğinin dezavantajları arasında ise maliyetinin diğer tekniklere kıyasla daha fazla olması, diğer tekniklerden daha titiz bir çalışmayı ve deneyimi gerektirdiği için işlemin mutlaka uzman bir doktor ve ekip tarafından gerçekleştirilmesi gerekliliği ve bu nedenle uzun bir eğitim sürecinden geçilmesinin şart olmasını sayabiliriz.